فروشگاه صنعت ساختمان سیرجان

نوآوری در صنعت ساختمان

آشنایی با هود آشپزخانه

مقدمه

آشپزخانه برای بسیاری افراد یک کارگاه پیچیده است که در آن تلاش زیادی انجام میشود تا یک وعده غذایی مناسب در آن آماده شود .

اما یک آشپزی فوق العاده متاسفانه با یکسری مسایل همراه است از جمله بوی روغن ، رطوبت و … و یک تهویه مناسب می تواند در کم کردن اثرات قطرات چربی و خنثی کردن بوی نامطبوع در قلب خانه شما به شما کمک کند.  هود آشپزخانه وسیله ایست برای مکش بو ،دود و چربی معلق در هوا حاصل از پخت پز که بالای اجاق گازکار گذاشته می شود.

اگر قصد خرید هودآشپزخانه را دارید بهتر است نکاتی درباره انواع هود آشپزخانه میزان مکش، صدای آن، قیمت هود ونحوه  نگهداری از هودآشپزخانه بدانیدمطلب پیش رو راهنمای خرید هود آشپزخانه شماست.

پیش از هر چیز انواع هود آشپزخانه را به همراه مطالبی پیرامون میزان مکش و صدای هود بیان کرده و سپس نکاتی مفید درباره خرید انواع هود آشپزخانه و نحوه نگهداری از آن عنوان می گردد.

برای انتخاب هود قبل از خرید باید به سایز، اندازه و نوع نصب توجه کنید. هود باید حداقل اندازه اجاق گاز و در بهترین حالت ۳ اینچ بزرگتر باشد. به طور معمول طول هود ۶۰ ، ۸۰ و ۹۰  می باشد. قبل از خرید حتما نیازمندی های ارتفاع هود را مطالعه کنید.

انواع هود آشپزخانه

 • هود آشپزخانه زیر کابینتی

هود آشپزخانه زیر کابینتی یک از قدیمی ترین انواع هود آشپزخانه است .که موتورآن حالت هواکش دارد و فیلتر آن از جنس پشم شیشه است ،این نوع هود غالبا صدای زیادی تولید کرده و به نسبت هود آشپزخانه امروزی کیفیت و کارایی کمتری دارد. 

 • هود آشپزخانه شومینه ای یا فلت یا کلاسیک

هود آشپزخانه فلت به علت اینکه صفحه مکش هود کاملا روی اجاق گاز قرار می گیرد بهترین مکش را در میان انواع هود دارد. هود شومینه ای یا فلت از این دسته است .

از نظر میزان صدا بسته به موتور هود متفاوت است .هود آشپزخانه شومینه ای در طرح های شیشه ،استیل ،شیشه و استیل تولید می شود ،این هود مجهز به فیلتر آلومینیومی قابل شستشو و سیستم تشخیص زمان شستشو و تعویض فیلتر می باشد.

کنترل قسمت های هود بسته به مدل آن از طریق ریموت کنترل،صفحه لمسی و یا دکمه مکانیکی امکان پذیر است.روشنایی هود از طریق لامپ هالوژن و یا ال ای دی(LED) می باشد.

بعضی از مدل ها تایمر خاموش شدن خودکار و سنسور حساس به بو و دود نیز دارد. 

 • هود آشپزخانه ۴۵ درجه یا مورب یا دکوراتیو

هود آشپزخانه مورب با زاویه ۴۵ درجه نسبت به صفحه گاز قرار می گیرد،هود های ۴۵ درجه به علت اینکه کاملا بالای اجاق گاز قرار نمی گیرند ممکن است کمی از بو را پخش کنند اما بسیاری از افراد به خاطر ظاهر زیبا و متفاوت با هودهای قدیمی این دسته را انتخاب می کنند.

البته در هود هایی با موتورهای قوی این نکته صادق نیست یعنی تفاوتی بین مکش هود آشپزخانه مورب و فلت وجود ندارد .از نظر میزان صدا مانند هود آشپزخانه فلت بسته به موتور آن متفاوت است.

هود آشپزخانه مورب در طرح های شیشه ،استیل ،شیشه و استیل تولید می شود ،این هود مجهز به فیلتر آلومینیومی قابل شستشو و سیستم تشخیص زمان شستشو وتعویض فیلتر می باشد .

کنترل قسمت های هود بسته به مدل آن از طریق ریموت کنترل،صفحه لمسی و یادکمه مکانیکی امکان پذیر است و روشنایی هود از طریق لامپ هالوژن و یا ال ای دی (LED)می باشد .

بعضی از مدل ها تایمر خاموش شدن خودکار و سنسور حساس به بو و دود نیز دارد. 

 • هود آشپزخانه مخفی یا تو کار

هودمخفی یا توکار کاملا زیر کابینت قرار می گیرد و در واقع هیچ نمایی از هود در آشپزخانه وجود ندارد مزیت این هود این است که فضایی برای هود در آشپزخانه اشغال نمی شود.

از نظر مکش و صدا و سایر ویژگی ها هود مخفی با هود فلت و هود مورب تفاوتی ندارد. 

 • هود فانتزی یا جزیره

هود جزیره از لحاظ ظاهری، زیبا و فانتزی و در غالب مکعب ،استوانه و کره است .  و از نظر کارایی بیشتر مناسب آشپزخانه هایی است که در آن پخت و پز کمتری انجام می شود و حالت دکوری و لوکس دارد .

علت آن هم طراحی خاص برخی از مدل های هود جزیره با صفحه مکش کوچک است البته در مدل هایی که صفحه مکش کوچک نیست همان کارایی هود فلت و مورب را از هود جزیره می توان انتظار داشت.

نوع جدید و زیبای هودجزیره ،مدل آسانسوری آن است که با دکمه ای هود بالا و پایین رفته و قابلیت جمع و باز شدن دارد .

نکاتی دیگری که در هنگام خرید هود آشپزخانه باید به آن توجه کرد

 1. برای سنجش میزان صدای هود آشپزخانه دور اول ،دور دوم و نهایتا دور سوم می تواند معیاری برای میزان صدای هود باشد ،دور چهارم و دور پنجم که دورهای آخر و مکش با شدت بالاست نمی تواند معیار مناسبی برای سنجش صدای هود باشد زیرا صدای زیادی تولید می شود.
 2. میزان صدا در محدوده ۵۳ تا ۶۳ دسی بل محدوده مناسبی برای صدای هود است.
 3. بعضی از مدل های هود سنسور حساس به بو و دود دارد به طوریکه هود آشپزخانه به طور خودکار با وجود بو ودود روشن شده و عمل تهویه را انجام می دهد.البته گاهی ممکن است این سنسورها حساس شده و بی مورد روشن شود.
 4. نکته مهم دیگر در مورد صدای هود و میزان تطابق خروجی هود با خروجی آشپزخانه است.اندازه خروجی متداول هودهای آشپزخانه ۱۰ و یا ۱۵ سانتی متر مربع  در حالیکه خروجی منازل ۱۰ و یا  12 سانتی متر مربع است. حال اگر هودی با خروجی ۱۵ را در آشپزخانه با خروجی ۱۰ نصب کنیم این اختلاف زیاد در اندازه خروجی باعث ایجاد صدای اضافی در هود می شود.این نکته را باید بدانیم که هودهایی با مکش بسیار بالا خروجی ۱۵ دارند اما در ایران خروجی آشپزخانه ها غالبا ۱۰ و ۱۲ است لذا هود هایی با مکش بسیار بالا مناسب ایران نیست زیرا علاوه بر تولید صدای اضافی عمر هود نیز کم می شود.
 5. موتور هودهای جدید از نوع توربینی یا حلزونی است این موتورها علاوه بر اینکه قویترند صدای کمتری نیز تولید می کنند.
 6. فیلتر هودهای جدید (هود فلت،هود مورب،هود مخفی ،هود جزیره) از جنس آلمینیوم و قابل شستشو با دست و ماشین ظرفشویی(برنامه ۲ ساعته )است اما فیلتر هودهای قدیمی زیر کابینتی از جنس پشم شیشه بوده که قابل شستشو نیست و باید تعویض شود.

نکات مهم در آشپزی

 1. همیشه هود خود را روشن کنید.
 2. سعی کنید در شعله های عقبی آشپزی کنید.
 3. از بالاترین میزان فن هود استفاده کنید
 4. به صورت دوره ای فیلتر هود را تمیز کنید
 5. اگر هود ندارید پنجره را باز کنید.

نکات مهم در خرید هود آشپزخانه

 1. به دنبال هودی بگردید که به طور کامل اجاق گاز شما را پوشش دهد.
 2. هود شما باید ۲۰۰ متر مکعب بر دقیقه هود را انتقال دهد.
 3. هودی را انتخاب کنید که صدای آن ۳ یا کمتر باشد
 4. هود مناسب با فضای خالی به اندازه کافی زیر آن تهیه کنید.

فیلتر هودهای جدید از جنس آلومینیوم و قابل شستشو با دست و ماشین ظرفشویی است اما فیلتر هودهای قدیمی زیرکابینتی از جنس پشم شیشه بوده که قابل شستشو نیست و باید تعویض شود.


تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
۵۴۳ بازدید
دسته بندی: مقالات , نوشته ها

مطالب مرتبط

آشنایی با پکیج دیواری

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

دیدگاه ها

You Should login to send comment

کلیه حقوق برای " فروشگاه صنعت ساختمان سیرجان " محفوظ می باشد.

فروشگاه صنعت ساختمان سیرجان